Dziś jest: 6 grudzień 2023 r.
Szukane wyrażenie:


sprawdź repertuar na dzień:Znajdź projekcje filmu:


SCENA
FILM
GALERIA
EKSPOZYCJE
EDUKACJA
USŁUGI
O NAS
FOTORELACJE
TERMINARZ IMPREZ
20 TNF
21 TNF
BYŁ SOBIE BLUES...2007
DNI TARNOWA 2006
BYŁ SOBIE BLUES...2006
22 TNF
DNI TARNOWA 2008
BYŁ SOBIE BLUES...2008
23 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA
BYŁ SOBIE BLUES... 2009


Tarnowskie
Centrum
Kultury


ul. Rynek 5
33-100 Tarnów
POLAND

tel/fax:+48 14 6 888 888

email: tck@tck.pl

Kino Marzenie
ul. Staszica 4
33 - 100 Tarnów
POLAND

tel/fax:+48 14 6 888 885

email: kino@tck.plGALERIA / EKSPOZYCJE

drukuj
2009-09-01
"RZUT BERETEM" - Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego - Galeria TCK (źródło: Inf.wł./National Geographic Polska)
Zapraszamy do Galerii TCK na fascynującą wystawę i podróż do zapomnianego poPGRowskiego świata, której autorem jest uznany fotografik Tomasz Tomaszewski, od wielu lat współpracujący z National Geographic Polska.
Uroczystego otwarcia 16 września o godzinie 18.00 dokona sam autor wystawy.


Wystawa „Rzut beretem” Tomasza Tomaszewskiego jest wynikiem kilkudziesięciu podróży fotografa po Polsce w latach 2007 - 2008. Zestaw 60 unikalnych fotografii, które autor wybrał spośród wielu tysięcy to swoisty, pulsujący emocjami portret miejsc zapomnianych, to także mądry i czuły zapis rzeczywistości rodzimej wsi, która znajduje się o przysłowiowy „rzut beretem” od naszego, miejskiego życia.
Dotychczas wystawa została pokazana w pięciu miastach Polski: w Warszawie, w Krakowie,   we Wrocławiu, w Poznaniu i w Gdańsku. W listopadzie 2008 r. na rynku ukazał się wyjątkowy album „Rzut beretem” w polsko-angielskiej wersji językowej, wydany przez Wydawnictwo G+J RBA (National Geographic Polska). Zawiera on 93 czarno-białe fotografie, wydrukowane specjalną techniką duo-ton. W wydaniu znalazł się tekst Małgorzaty Niezabitowskiej, specjalnie dedykowany fotograficznemu projektowi oraz obszerne podpisy zdjęć przygotowane przez Roberta Zydla.

Dawne majątki ziemskie to w polskim pejzażu miejsca naznaczone tragizmem. Najpierw, tuż po wojnie, ich upaństwowienie oznaczało dla wielu utratę ojczyzny i ojcowizny, wypędzenie, wykorzenienie, pół wieku później, ich upadek przyniósł równie wielu ubóstwo, poczucie krzywdy, wykluczenia. I tak jak dwory przez stulecia były symbolem polskości, podtrzymywania tradycji, przywiązania do ziemi, tak powstałe na ich gruzach Państwowe Gospodarstwa Rolne w Peerelu symbolem zwycięskiego reżimu na wsi, tak obecnie to, co po PGR-ach zostało, staje się symbolem nowych czasów.
Tutaj bowiem szczególnie jaskrawo ujawniają się kontrasty, nędza o miedzę sąsiaduje z nowobogackim przepychem, dynamizm jednostek zderza z powszechną biernością, wywyższenie nielicznych pogłębia degradację pozostałych i z całą wyrazistością widoczne są ciemne i jasne strony transformacji, jej błędy, sukcesy, porażki. Widoczne lecz niedostrzegane.


Byłe PGR-y to świat nieznany, pośpiesznie, obojętnie mijany w podróży, a jeśli nawet położony tuż obok, o rzut beretem, daleki. Obcy ląd, który nie wabi odkrywców, wydaje się bezużyteczny, nieatrakcyjny, wstydliwy. Kiedyś wykorzystywany przynajmniej w politycznych potyczkach, wzajemnych oskarżeniach o nieudolność, brak wizji, pozostawienie bezbronnych bez pomocy,  już dawno przestał być przydatny. I trwa, dla większości swych mieszkańców zamknięty w kapsule minionego czasu, ze współczesnością połączony ekranem telewizora, po którym snują się bohaterowie serialowych opowieści.
Jak przedstawić tę krainę zapomnienia, abyśmy wreszcie zechcieli ją poznać? Obszarem olbrzymia, ponad cztery miliony hektarów, zaludniona przez setki tysięcy, może nas zaciekawić, poruszyć, zaskoczyć, nie wielkimi liczbami, które - mimo że prawdziwe - brzmią pusto, tylko przez indywidualny dramat, sytuację, szczegół. I oto została utrwalona spojrzeniem jednocześnie czułym i okrutnym w serii obrazów układających się w całość, która wciąga, przejmuje.
Odsłania się przed nami krajobraz zdewastowany. Ziemiańskie siedziby, kompozycje przestrzenne a zarazem duchowe, z miłością i pietyzmem pielęgnowane przez liczne pokolenia, które piękno starały się łączyć z pożytecznym, brutalnie okaleczone. Umarłe domostwa z pustymi oczodołami, wypatroszone wnętrza, gdzie bezmyślna chciwość dla jednej wyrwanej belki zawalała stropy. Wstawione w wykarczowany park bezkształtne bryły bloków oraz ich lokatorzy, których życie jest równie wyzbyte ładu jak otoczenie i przeważnie podobnie pozbawione perspektyw na przyszłość, nadziei.
Choć nie zawsze, nie wszędzie. Tu dawni właściciele odzyskali lub odkupili, co uprzednio zostało zagrabione i próbują budować na rumowisku, tam nowi posiadacze z jednakowym rozmachem gospodarzą i demonstrują swą świeżą zamożność.
Mrocznej panoramie jaśniejsze tony jeszcze dodają mocy sprawiając, że udzielają się nam emocje autora. Wobec portretowanej rzeczywistości nie trzyma on dystansu. Przeciwnie, pełen współczucia podchodzi do tych, którzy nieomylnie wyczuwając intencje dopuszczają go na intymną bliskość, gniewem i buntem reaguje na zagładę wspólnego przecież dziedzictwa, zachwytem na urodę ojczystej ziemi. Nie trzyma się też wyłącznie poPGRowskiego terytorium, świadomie przekracza granice, co nie umniejsza lecz wzmacnia przesłanie dokumentu, jaki stworzył, świadectwa naszej epoki.
Czy chcemy tego czy nie, jak na weselu w podkrakowskiej wsi sto lat temu: A to Polska właśnie …

Autor:
Małgorzata Niezabitowska


Tomasz Tomaszewski. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni - Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum,  Niezwykła Hiszpania oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.

Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18 esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.


Zapraszamy do odwiedzenia wystawy codziennie (z wyłączeniem świąt i niedziel) od 17 września do 2 października w godzinach 10.00-18.00.
Bilety w cenie 2 i 1 zł. Więcej informacji, rezerwacje pod numerem telefonu (014) 6 88 88 88.* SPONSORZY *


* GALERIA *


(640x451)
JPEG
(1024x721)
ZIP
0.00 kb
"RZUT BERETEM" - Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego - Galeria TCK

KULTURALNA MAŁOPOLSKA - PLAKATY EWY NATKANIEC, Wernisaż 8.07.09 - Galeria TCK

"JEŻÓW 2009" - WYSTAWA POPLENEROWA - Galeria TCK, 17 - 30.06.09

"HARIRA" i "TYBET. KLEJNOT W LOTOSIE" - Wystawy fotografii - Galeria TCK, 02 - 28.04.09

"ŻYĆ NA WYPALE" - Wystawa fotografii Tadeusza Koniarza

GRAND PRESS PHOTO 2008 - Sala Lustrzana, 22.01 - 20.02.09

30 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC NA ZIEMI - Wystawa fotografii National Geographic - Galeria TCK 20.11 - 19.12.08

"MUZYCZNE INSPIRACJE" - Wystawa Grupy POSTSCRIPTUM - Galeria TCK, 22.08 - 10.09.08

"POEZJA PROZY" - Wystawa fotografii Krzysztofa Stańca - Galeria TCK, 06 - 20.08.08

"POLACY - UKRAIŃCY 1939 - 1947" - Galeria TCK

"POD NIEBEM TARNOWA" - Wernisaż i wystawa poplenerowa - 27.06.08

XV OGÓLNOPOLSKI PLENER MALARSKI - JEŻÓW 2008

"EKSPERYMENTUJ!" - WYSTAWA EDUKACYJNA, TCK 18-20.06.08

"Kocham! TARNÓW" - WIELKA WYSTAWA FOTOGRAFII STAREGO I NOWEGO TARNOWA - TCK, 15.09 - 10.11.08

FOTOGRAFIE ZOFII I JANINY NASIEROWSKICH - Galeria TCK, 13.02 - 05.03.08

"PRACOWNIA" - Wystawa retrospektywna APP, 19 - 29.12.07

"NEPAL - NOWE FOTOGRAFIE" - w obiektywie Grzegorza Smołońskiego, Galeria TCK

Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli - 19 - 26.10.07

"ŚLADAMI AMUNDSENA" - Wystawa fotografii z wyprawy S/Y "Nekton", Galeria TCK 20.09 - 13.10.07

WYSTAWA POPLENEROWA XIV OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU MALARSKIEGO

"KREW POETY" - Video-art Lecha Majewskiego, TCK 20 - 26.05.07

"IRLANDIA - KRAINA CELTÓW" - Fotografie Elżbiety Chrzanowskiej

"OKIEM OKIEN" WYSTAWA FOTOGRAFII WITOLDA STACHNIKA - Wernisaż 7.02.07

Wystawa Formacji Fotograficznej "LANDSKAPIŚCI" - Galeria TCK, 12.01 - 03.02

„IM STEIN - krajobrazy, skały i kamienie Tyrolu” - wystawa fotografii

"CUBA" - wystawa fotografii Rafała Stachowicza

"ŚWIAT MARTWEJ NATURY" - Wystawa prac APP

„Korzenie Narodu Żydowskiego w Czechach i na Morawach“ - wernisaż wystawy

"MARZENIA II" - wernisaż wystawy prac plastycznych

"STEUBEN - TAJEMNICA BAŁTYKU" - Wystawa fotografii

WYPRAWY GEOGRAFICZNE - NEPAL w fotografii Grzegorza Smołońskiego

Wystawa fotografii Piotra Małeckiego do 8 marca w TCK!

"Można inaczej" - kolejna wystawa przygotowana przez Tarnowska Alternatywę

33 PORTRETY i 1 REPORTAŻ - Fotografie Piotra Małeckiego w TCK

Kolejna propozycja Tarnowskiej Alternatywy

Wielką Wystawe Fotografii zobaczyło już 2500 widzów.

"MÓJ BÓL" - Wystawa młodych w TCK

Przygotowania do wystawy "Mój ból"

WYSTAWA NATIONAL GEOGRAPHIC w TCK

| SCENA | FILM | GALERIA | EDUKACJA | USŁUGI | O NAS | FOTORELACJE | TERMINARZ IMPREZ | 20 TNF | 21 TNF | BYŁ SOBIE BLUES...2007 | DNI TARNOWA 2006 | BYŁ SOBIE BLUES...2006 | 22 TNF | DNI TARNOWA 2008 | BYŁ SOBIE BLUES...2008 | 23 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA | BYŁ SOBIE BLUES... 2009 |
(©) www.tck.pl 2005. Wszelkie prawa zastrzeżone.