W kwietniu zapraszamy do Galerii TCK na podróż do Maroka i Tybetu za sprawą 2 wystaw fotografii:
„HARIRA”
„TYBET. KLEJNOT W LOTOSIE”
Pierwszy kraj zobaczymy w obiektywie Anny Marii Pasek, drugi w obiektywie Izabeli Janeckiej.
Wernisaż wystawy w Galerii TCK 1 kwietnia 2009, godz. 18.00.
Anna Maria Pasek – rocznik ’82, absolwentka tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych oraz ASP w Poznaniu, pracownik Muzeum Regionalnego w Dębicy.
Dotychczasowe wystawy fotograficzne:
„Szuflada w widnokręgu”, galeria Pałac, Tarnów 2000
„Barwy światła”, Mościcka Fundacja Kultury, Tarnów 2001
Co to jest harira?
„Harira. Marokańska zupa o gęstej konsystencji zachwyca bogactwem nadmiaru- niemal wszystkie rośliny strączkowe, warzywa i bukiet przypraw w zawiesinie koloru wieczornej Sahary. Gorąca jak temperatura tego kraju, w kolorze naturalnych barwników, z których zbudowane są cesarskie miasta, gęsta jak tłum, którym pulsuje suk. Poszczególne nuty smaku gubią się w niej jak gubi się drogę w labiryncie mediny…
Nasza podroż przez Maroko w znacznej części przypadła na okres Ramadanu. Tradycja religii muzułmańskiej nakazuje wówczas post od wschodu do zachodu słońca. Jest to czas dziwnego odrętwienia, oszczędzania energii i oczekiwania…na zachód słońca i sycącą harirę- tradycyjną zupę podawaną z daktylami. Bogata w swe odżywcze walory ma poniekąd regenerować organizm po całodziennym poście, toteż jest w niej właściwie wszystko. Ta różnorodność składników i smaków doskonale pasują jako metafora spinająca ten cykl, o nieco reporterskim charakterze. Jednak nie jest to reportaż dynamiczny, nie ma w nim pogoni za niezwykłymi momentami. Zależało mi na tym, by mechanizm postrzegania przestroić na afrykańskie poczucie czasu, które w Maroku już wyraźnie się rysuje”
Anna Maria Pasek
Izabela Janecka – rocznik ’77, absolwentka wydziału Inżynierii Środowiska na Politechnice Warszawskiej, członek Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska.
Podróż życia do Tybetu - kraju,w którym największe znaczenie ma duchowość, harmonia i szczerość, została uwieczniona na 52 fotografiach. Autorka starała się uchwycić w kadrze najpiękniejsze miejsca, najcudowniejszych ludzi i najwspanialsze chwile.
“Zauważyłam, że za pośrednictwem zdjęć można opowiedzieć historię mieszkających tam ludzi i ich kraju. I to właśnie postanowiłam zrobić. Zachwycióo mnie, jak uchwycone przez migawkę początkowo nieistotne scenki zmieniają się w obraz, by stworzyć barwną opowieść o Tybecie.”
Wystawa czynna od 2 do 28 kwietnia codziennie (z wyjątkiem niedziel i świąt) w godz. 10.00 – 18.00 w Galerii TCK – Rynek 5. Bilety: 2 zł. (normalne), 1 zł. (ulgowe).
Grupy proszone są o wcześniejszą rezerwację pod nr telefonu: 014 6 888 888.
|