Kolejne i ostatnie w tym roku spotkanie AKADEMII FILMOWEJ 3- Film Polski, to dwa wieczory w Tarnowskim Centrum Kultury, do spędzenia których zapraszamy 12 i 13 grudnia.
Zgodnie z programem i z założeniami cyklu, przedstawimy kolejny wykład poświęcony jednemu z zawodów filmowych. Tym razem będzie to zawód kaskadera, a nie jak wcześniej anonsowaliśmy reżysera.
Jerzy Armata w wykładzie "Czy istnieje aktorstwo filmowe?" , spróbuje odpowiedzieć na to pytanie wspólnie z gościem Akademii Markiem Sołkiem, przedstawicielem polskich kaskaderów ich koordynatorem i twórcą Polskiej Szkoły Kaskaderów działającej w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi.
Wydawca i tłumacz książki "O technice aktora" Michaiła Czechowa, która stała się biblią młodego pokolenia, i podręcznikiem w szkołach tetaralnych. Ilustracją wykładu będzie film Andrzeja Wajdy, "Wszystko na sprzedaż".
Na spotkanie, wykład i projekcję zapraszamy 12 grudnia o godz. 17.00.
Następnego dnia w sobotę, 13 grudnia o godzinie 16.00 wykład poświęcony będzie zagadnieniu "Kina moralnego niepokoju", czy jest to zjawisko ciągle istniejące w polskiej kinematografii i czy nadal jest ono nam potrzebne. Wykład uzupełni projekcja filmu "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego.
Można zdecydować się jeszcze na udział w dalszej części tego projektu i zapisać się w Tarnowskim Centrum Kultury, wpłacając 50,- zł, ale można też korzystać z pojedynczych propozycji tematycznych, wybierając to co Państwa najbardziej interesuje z zagadnień związanych z polskim filmem. Bilet na wykład, spotkanie i projekcję kosztuje 10,- zł i jest do nabycia także w TCK ( wpisy i bilety do nabycia od poniedziałku do piątku w godz. 10-17) lub bezpośrednio przed spotkaniem Akademii.
Uczestnicy otrzymują legitymacje które uprawdniają do zniżki 50 % przy zakupie biletów na projekcje cyklu "Czwarty ekstra Film" oraz karnetów na 23 Tarnowską Nagrodę Filmową.
Gość spotkania grudniowego - MAREK SOŁEK
Kaskader, koordynator kaskaderów, pracował m.in. przy takich produkcjach jak: "Ogniem i mieczem", "Out of reach" (S. Seagal), "Wielkie ucieczki", ", "Uliczny wojownik", "Dziki", "Iron Cross", "Kryminalni", "The Last Sentinel"(do realizacji tego filmu M.S został zaproszony do Hollywood 2006), "Dzień Gniewu". Ta ostatnia produkcja była jednocześnie jego debiutem reżyserskim. Stale pracuje jako kaskader i koordynator kaskaderów w serialach TVN "Wydział pościgowy", "W11", "Detektywi". Do roku 2008 zrealizował akcje kaskaderskie w ponad 400 odcinkach tych seriali. Jest twórcą działającej od 1996 roku Szkoły Kaskaderów Filmowych w Krakowie-Warszawie-Wrocławiu i Łodzi oraz pierwszej niezależnej grupy kaskaderów Stunt Team Poland, działającej od 1997 roku.
W roku 2008 w ramach międzynarodowego Festiwalu Sztuki Pirotechnicznej ustanowił nowy rekord Polski, skacząc z dźwigu na poduszkę pneumatyczną własnej konstrukcji z wysokości 41 metrów, a także rekord płonącej postaci - 3 minuty. Zdobył złotą statuetkę feniksa dla najlepszego kaskadera 2008r.
"Wszystko na sprzedaż" - Polska 1968 R: Andrzej Wajda A: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska
Reżyser kręci film, którego bohaterami czyni swoich przyjaciół, a rzeczywiste losy splatają się tu z wymyśloną fabułą. Andrzej Wajda najczęściej przenosi na ekran utwory literackie. Tym razem scenariusz napisał sam. Film zainspirowany tragiczną śmiercią Zbigniewa Cybulskiego.
"Przypadek" - Polska 1981 R: Krzysztof Kieślowski A: Bogusław Linda, Tadeusz Łomnicki, Adam Ferency
Opowieść o roli przypadku w naszym życiu. Losy Witka zależą właśnie od przypadku; czy pewnego dnia zdąży na pociąg, czy wda się w bójkę z funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei, czy pozostanie na peronie. W pierwszym wariancie opowieści zostanie młodzieżowym działaczem, w drugim - opozycjonistą, w trzecim - niezaangażowanym politycznie pracownikiem naukowym.
|