13 i 14 marca zapraszamy do Piwnic TCK na kolejne wykłady i projekcje w ramach AKADEMII FILMOWEJ – „FILM POLSKI”. Gościem piątkowego wykładu będzie reżyser i aktor Jerzy Stuhr.
Od września 2008 trwa trzecia edycja AKADEMII FILMOWEJ, skondensowany kurs z zakresu wiedzy o filmie i sztuce filmowej w swoim założeniu skierowany do kinomanów oraz do tych którzy później zamierzają pogłębić zdobytą wiedzę na uniwersyteckich studiach filmoznawczych, czy w szkołach filmowych. Doświadczenie jednak poprzednich edycji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem pokazuje, że grono zainteresowanych wykładami jest o wiele szersze i trafia do osób chcących poszerzyć swoją wiedzę i to bez względu na wiek lub dopiero ją zdobyć co cieszy nas ogromnie. W pierwszym roku Jerzy Armata, krytyk i dziennikarz, prowadzący wykłady przedstawił historię kina na podstawie analizy gatunków filmowych. W drugim roku uczestnicy mogli poznać dorobek światowej kinematografii poznając sylwetki wybitnych twórców kina światowego. W tym roku nadszedł czas na przybliżenie polskiej kinematografii, jej historii i dorobku, zarówno w aspekcie historycznym jak i współczesnym.
AKADEMIA FILMOWA 3 - FILM POLSKI, stanowi osobny projekt złożony z 16 wykładów, projekcji i spotkań, odbywających się w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury, raz w miesiącu (piątek, sobota).
Niespodzianką tutaj dla uczestników jest dodatkowy element wprowadzony w tym roku, czyli spotkania z twórcami, a gośćmi sobotnich spotkań będą;
Jacek Lipski – producent, Cezaru Harasimowicz – scenarzysta, Jerzy Stuhr – reżyser, Adam Sikora – operator, Lech Majewski – reżyser, operator, Ryszard Janikowski – kaskader, Zygmunt Konieczny – kompozytor, Ryszard Melliwa – scenograf, Ewa Smal – montażystka.
Marcowe spotkanie:
13.03.09, godz. 17.00 - Filmowe zawody: „Reżyserzy – realiści i kreatorzy” – wykład, spotkanie z reżyserem Jerzym Stuhrem, projekcja filmu „Historie miłosne” w reż. J. Stuhra.
14.03.08, godz. 16.00 – wykład „Historia na ekranie – wielkie widowisko czy dokument epoki?”
projekcja – „Śmierć prezydenta”, reż. Jerzy Kawalerowicz.
Wstęp na jedno spotkanie: 10 zł.
„Historie miłosne”
Polska 1997 R: Jerzy Stuhr A: Jerzy Stuhr, Dominika Ostałowska, Katarzyna Figura
Dedykowane Krzysztofowi Kieślowskiemu cztery krótkie filmy o miłości. „Wiara w uczucie, w miłość otwiera nam drzwi w przyszłość, daje nadzieję, czyni nas lepszymi, motywuje nas. Ci, którzy przyjmą uczucie, mają jeszcze coś przed sobą – inni niewiele” – pisze w eksplikacji „Historii miłosnych” ich scenarzysta, reżyser i odtwórca czterech głównych ról. I nieważne, kim jesteśmy - szansę na miłość ma każdy. Nie każdy jednak potrafi z niej skorzystać.
„Śmierć prezydenta”
Polska 1977 R: Jerzy Kawalerowicz A: Zdzisław Mrożewski, Marek Walczewski, Henryk Bista
9 grudnia 1922 roku Gabriel Narutowicz zostaje pierwszym prezydentem II Rzeczypospolitej. Tydzień później uczestniczy w otwarciu Zachęty, gdzie zostaje zamordowany przez malarza, fanatyka Eligiusza Niewiadomskiego...
|