|
|
"Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" jest kontynuacją filmu "Karol - człowiek, który został Papieżem". Film rozpoczyna się od inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Obraz ukazuje pierwsze pielgrzymki papieża, tragiczne wydarzenia związane z zamachem i to jak Jan Paweł II po wyzdrowieniu powrócił do szerzenia Ewangelii.
Pierwsza cześć filmu, zatytułowana "Karol - człowiek, który został papieżem", zrealizowana rok temu przez Giacomo Battiato opowiada o losach Karola Wojtyły - najpierw młodego studenta, potem duchownego, wreszcie biskupa. Opowiada o czasach okupacji hitlerowskiej i o czasach komunizmu w Polsce, prowadzi nas przez niezwykłe życie bohatera aż do momentu wyboru na głowę Stolicy Piotrowej.
Druga część, zatytułowana "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" zaczyna się od scen czuwania wiernych na Placu św. Piotra w czasie ostatnich chwil życia Jana Pawła II. W następnych sekwencjach rozpoczyna się opowieść o kolejnych latach pontyfikatu, począwszy od jego inauguracji 22 października 1978 r.
Film ukazuje nam pierwsze pielgrzymki papieskie - do Meksyku oraz do Polski. Pielgrzymka do Polski w 1979 r. została pokazana tak, jak transmitowała ją polska telewizja, która na żądanie władz nie pokazywała tłumów na papieskich mszach.
Szczegółowo opowiedziano o tragicznych wydarzeniach związanych z zamachem na życie Jana Pawła II. Godzina po godzinie, a po strzałach na Placu św. Piotra minuta po minucie reżyser zrekonstruował wydarzenia 13 maja 1981 r. Poruszającą sekwencję scen zamyka wypowiedź komunistycznego działacza, który skonsternowany wiadomością o tym, że papież przeżył, mówi: "To jeden z naszych największych błędów. Wróg stał się żywym męczennikiem".
Znaczącą część filmowej opowieści stanowią obrazy z podróży po świecie: do Ameryki Łacińskiej, Afryki, a także m.in. do Indii, do leprozorium prowadzonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.
Jan Paweł II został przedstawiony jako niestrudzony obrońca praw człowieka, przeciwnik wojny i przemocy, ale również jako osoba o wielkiej wrażliwości i niezwykłym poczuciu humoru oraz otwartości. Jego rozmówcy zmuszają go do odpowiedzi na trudne, czasem kłopotliwe pytania, dotyczące antykoncepcji, aborcji i seksualności.
Z wielką precyzją film przedstawia kolejne etapy choroby Parkinsona, stopniowo pozbawiającej papieża sprawności fizycznej i możliwości mówienia.
Film kończą sceny z pogrzebu Jana Pawła II.
W MARZENIU OD 13 PAŹDZIERNIKA DO 22 LISTOPADA!
ZOBACZ ZWIASTUN
ODWIEDŹ STRONĘ DYSTRYBUTORA - STUDIO INTERFILM
reżyseria - Giacomo Battiato
scenariusz - Monica Capelli, Giacomo Battiato, Gianmario Pagano
aktorzy:
Piotr Adamczyk: Jan Paweł II
Leslie Hope: Julia Ritter
Dariusz Kwaśnik: Arcybiskup Stanisław Dziwisz
Michele Placido: Papieski lekarz Renato Buzzonetti
Artur Żmijewski: Ks. Jerzy Popiełuszko
Alberto Cracco: Kardynał Agostino Casaroli
Adriana Asti: Matka Teresa
Timothy Martin: Don Thomas
Alkis Zanis: Mehmet Ali Ağca
Carlos Caniowski: Arcybiskup Oscar Romero
Paolo Maria Scalondro: Generał Jaruzelski
Małgorzata Bela: Hania
Radosław Pazura: Paweł
Lech Mackiewicz: Prymas Stefan Wyszyński
Pietro Ragusa: Vadim Belijaev
Reinhard Zich: Lukas Riedel
Mario Prosperi: Kardynał Angelo Sodano
Sergei Petrov: Nikita S. Chruszczow
zdjęcia - Giovanni Mammolotti
muzyka - Ennio Morricone
produkcja: Polska , Włochy
gatunek: Biograficzny
czas trwania: 153 m.
data premiery: 2006-10-13 (Polska); 2006-04-02 (Świat)
dyst.: Interfilm
Autorka zdjec: Delia Woehlert/WIĘCEJ ZDJĘĆ
|
* GALERIA *
|
|