Kolejna produkcja wytwórni Disneya w polskiej wersji językowej na ekranach kin!
"NA PSA UROK"
O filmie
Wiecznie zajęty prawnik, Dave Douglas, zaniedbuje rodzinę, poświęcając się bez reszty pracy. Pochłania go m.in. sprawa dotycząca instytutu badawczego, w którym prowadzone są eksperymenty na zwierzętach. W trakcie wizyty w laboratorium zostaje zainfekowany tajną szczepionką zmieniającą cechy genetyczne, co skutkuje tym, że zamienia się w… psa pasterskiego.
Zmiana nie jest ostateczna: Dave wraca do ludzkiej postaci, ale tylko po to, by jakiś czas później znów znaleźć się w psiej skórze. Obserwując z nowej perspektywy swoją rodzinę, zapragnie stać się lepszym ojcem i mężem. Musi także stoczyć śmiertelnie niebezpieczny pojedynek z demonicznym doktorem Kozakiem, twórcą wspomnianej szczepionki, który zamierza wykorzystać ją do złych celów.
Piąte wejście psa
„Na psa urok” w reżyserii Charlesa Bartona był pierwszym pełnometrażowym filmem aktorskim wytwórni Disneya. Zrealizowano go na podstawie powieści Feliksa Saltena, twórcy przygód jelonka Bambi. Po premierze w 1959 roku, „Na psa urok” wzbudził wręcz entuzjazm widzów. Historię chłopca Wilby’ego Danielsa (w tej roli wystąpił ówczesny idol nastolatków, Tommy Kirk), który za sprawą pradawnego zaklęcia zamienił się w pasterskiego psa, chwalono za świetne tempo i niewymuszone poczucie humoru, a także za zręcznie wyrażone dydaktyczne przesłanie. Chłopiec bowiem może powrócić do swojej poprzedniej postaci, gdy przełamie swe lęki i wykaże się odwagą. Czeka go ciężkie zadanie – zdemaskowanie sowieckiego szpiega.
Doskonały okazał się nie tylko nastoletni wykonawca, ale i partnerujący mu dorośli aktorzy, na czele z Fredem McMurrayem w roli ojca lękającego się psów. A owczarek prowadzący wyścigowy samochód budził salwy śmiechu na widowni.
W 1976 roku nakręcono kontynuację tego filmu, „Shaggy D.A.” (reż. Robert Stevenson), która także okazała się sukcesem. Tym razem rolę Wilby’ego – już jako młodego, obiecującego prawnika – zagrał Dean Jones, znany z wielu disnejowskich filmów. Natomiast „Return of the Shaggy Dog” (1987) Stuarta Gillarda (z Garym Kroegerem) uznano za odcinanie kuponów od dawnych osiągnięć. W 1994 roku zrealizowano telewizyjny remake pierwszego filmu, w reżyserii Dennisa Dugana, również przyjęty z daleko mniejszym entuzjazmem niż wielokrotnie wznawiany oryginał.
Reżyseria:
Brian Robbins
Scenariusz:
Cormac Wibberley,
Marianne Wibberley,
Geoff Rodkey,
Jack Amiel,
Michael Begler
Zdjęcia:
Gabriel Beristain
Muzyka:
Alan Menken
Montaż:
Ned Bastille
Scenografia:
Leslie McDonald
Wykonawcy:
Tim Allen - Dave Douglas
Kristin Davis - Rebecca Douglas
Zena Grey - Carly Douglas
Spencer Breslin - Josh Douglas
Robert Downey junior - doctor Marcus Kozak
Joshua Leonard - Justin Forrester
Danny Glover - Ken Hollister
Shawn Pyfrom - Trey
Bess Wohl - doktor Gwen Lichtman
Jarrad Paul - Larry
Annabelle Gurwitch - prawniczka Forrestera
Jane Curtin - sędzia Claire Whittaker
Philip Baker Hall - Lance Stricland
Joel David Moore - pracownik schroniska
Polska wersja językowa:
Obsada:
Piotr Gąsowski - Dave Douglas
Agata Kulesza - Rebecca Douglas
Julia Kołakowska - Julia Douglas
Kamil Kubik - Josh Douglas
Bartosz Opania - Marcus Kozak
Joanna Węgrzynowska - Gwen
Krzysztof Cybiński - Larry
Renata Berger - sędzia Whitttaker
Marcin Troński - Ken Hollister
Filip Kowalczyk - Trey
Jacek Jarosz - Stricland
Joanna Jeżewska - nauczycielka
Krzysztof Banaszyk - Justin Forrester
Ola Radwańska - Tracey
Izabella Bukowska - Lori
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland
Premiera światowa: 10.03.2006 r.
Premiera polska: 17.03.2006 r.
Czas: 98 min.
Dozwolony od lat: bez ograniczeń
|