|
|
Od 18 do 20 kwietnia zapraszamy do kina Marzenie na
WEEKEND Z CHAPLINEM,
inteligentnym komikiem, wybitnym reżyserem, niezwykle oryginalnym scenarzystą, wrażliwym kompozytorem i uzdolnionym montażystą.
Charlie Chaplin to perfekcjonista w każdym calu, który bez trudu żonglował emocjami widza, doprowadzając publiczność na przemian do śmiechu i do łez. Podczas kwietniowego weekendu przypomnijmy sobie jego najzabawniejsze gagi i raz jeszcze powróćmy do kina na klasyczne arcydzieła nieśmiertelnej ikony filmu.
Urodził się 16 kwietnia 1889 w Londynie, od dzieciństwa występował z rodziną w music hallu, od 1907 w zespole pantomimicznym Freda Karno. W czasie tournee po USA w 1914 roku zaangażowany został przez Macka Senneta do filmu. Do 1919 wystąpił w kilkudziesięciu krótko- i średniometrażowych obrazach: "Charlie bokserem", "Charlie włóczęga", "Emigrant", "Charlie policjantem", "Psia dola", "Charlie żołnierzem".
W atmosferze skandalu wokół jego osoby i oskarżeń o sympatie prokomunistyczne, uznany za "cudzoziemca niepożądanego w USA" Chaplin wyjeżdża do Europy i tutaj pozostaje.
Zrealizował między innymi: "Brzdąca" (pierwszy film długometrażowy Chaplina), "Gorączkę złota" (1925), "Cyrk" (ostatni film niemy), "Światła wielkiego miasta" (1931), "Dzisiejsze czasy" (1936), "Dyktator" (1940), "Światła rampy" (1952), Król w Nowym Jorku (1957).
W zrealizowanym w 1947 roku filmie pod tytułem "Monsieur Verdoux" odszedł od wizerunku małego włóczęgi w meloniku i jest to jedna z jego pierwszych głównych ról w filmie obficie wyposażonym w dialogi. Sam film jest okrutną satyrą na społeczeństwo burżuazyjne. Ostatnim filmem zrealizowanym przez Chaplina jest "Hrabina z Hongkongu". Obraz ten nie spotkał się z życzliwym przyjęciem widzów i krytyki a wielu uważa go za oznakę wyczerpania się inwencji wielkiego twórcy.
Opublikował wspomnienia "Moja autobiografia". W 1954 roku uhonorowano go Światową Nagrodą Pokoju a w roku 1971 nagrodzono Oscarem za całokształt twórczości. Zmarł 25 grudnia 1977 r.
W 1992 roku Richard Attenborough nakrecił film biograficzny o życiu i twórczości Chaplina.
Na trzech seansach zaprezentujemy następujące filmy:
„BRZDĄC”
18.04.08, godz.17.00
Komedia/dramat 1921 rok
reżyseria Charles Chaplin
scenariusz Charles Chaplin
zdjęcia Jack Wilson
muzyka Charles Chaplin
obsada: Charles Chaplin, Jackie Coogan, Edna Purviance
czas trwania: 60 min.
Jeden z najwybitniejszych filmów Chaplina-reżysera i Chaplina-aktora. Wzruszająca historia biednego szklarza i jego towarzysza: małego chłopca-podrzutka. Typowe dla Chaplina przemieszanie komedii z tragedią, sentymentalizmu z radością i wielką liczbą humorystycznych gagów. Nie można również pominąć wspaniałej gry małego Jackiego Coogana, który zdaje się tu przejmować technikę Chaplina.
Nieśmiertelny Charlie ukazujący, że radość życia nie jest przywilejem bogatych.
Wielu wielbicieli Chaplina uważa „Brzdąca” za jeden z najlepszych i najbardziej osobistych jego filmów. W październiku 1918 roku Chaplin poślubił siedemnastoletnią aktorkę, Mildred Harris. Mildred zaszła w ciążę i urodziła chłopca, który zmarł po trzech dniach. Wydarzenie to było dla Chaplina traumatyczne. Jednak reakcja twórczego umysłu może zaskakiwać. Dziesięć dni po pochowaniu własnego dziecka Chaplin zaczął robić w swoim studiu przesłuchania dla małych aktorów. Blokada twórcza wydawała się być już poza nim. Całkowicie pochłonął go nowy pomysł na film, w którym włóczęga stałby się zastępczym ojcem dla porzuconego dziecka. Film miał się nazywać The Waif.
”GORĄCZKA ZŁOTA”
19.04.08, godz. 17.00
Komedia 1925 rok
reżyseria Charles Chaplin
scenariusz Charles Chaplin
zdjęcia Roland Totheroh
muzyka Max Terr , Richard Wagner
obsada: Charles Chaplin, Mack Swain, Tom Murray, Georgia Hale
czas trwania: 69 min.
Legendarny Włóczęga, tym razem jako samotny i cherlawy poszukiwacz złota, dołącza do krzepkich, rosłych mężczyzn i ich gorączkowej gonitwy w nieznane. Ambitny słabeusz, nieprzystosowany do życia w brutalnych warunkach musi stawić czoła północnym mrozom Alaski.
Podczas nawałnicy śnieżnej nasz bohater znajduje schronienie w napotkanej chacie. Niewzruszony gospodarz – „Czarny” Larsen wyrzuca gościa z powrotem na mróz. Z pomocą przychodzi jednak „Wielki” Jim. W rezultacie Włóczęga zostaje w chacie z Jimem, a Larsen zostaje wysłany po jedzenie. Gdy nawałnica wreszcie mija, bohaterowie rozstają się. Jim zmierza do swoich złóż złota, Włóczęga wędruje do osady, w której spotyka piękną Georgię, by tam wplątać się w trudne perypetie miłosne. Kiedy jednak okazuje się, że dziewczyna kocha innego, a „Wielki” Jim potrzebuje pomocy Włóczęgi, nasz bohater na nowo zostaje ogarnięty gorączką złota...
„Gorączka złota” obfituje w klasyczne już sceny komediowe. Tragizm ziewiętnastowiecznych poszukiwaczy złota stał się inspiracją dla legendarnej sekwencji, w której Włóczęga i „Wielki” Jim są zasypani przez śnieżną nawałnicę i odcięci od świata. Charlie w oczach swojego przyjaciela przybiera postać smakowitego kurczaka, sam zaś gotuje i zjada swój but.
1942 Academy Awards, USA – 2 nominacje do Oscara w kategorii Najlepsza Muzyka i Najlepszy Dźwięk
”DYKTATOR”
20.04.08, godz. 16.00
Komedia 1940 rok
reżyseria Charles Chaplin
scenariusz Charles Chaplin
zdjęcia Roland Totheroh
muzyka Richard Wagner
obsada: Charles Chaplin, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Henry Daniell, Billy Gilbert, Grace Hayle
od lat: 12
czas trwania: 126 min.
W czasie pierwszej wojny światowej niezdarny żydowski żołnierz (Chaplin) walczący w armii Tomanii ratuje życie oficerowi o imieniu Schultz. Zaraz potem nasz bohater traci pamięć w wypadku samolotowym. Zostaje wysłany do szpitala, gdzie pozostaje przez następne 20 lat. Nieświadomy zachodzących wokół niego zmian, nie wie, że w Tomanii zapanował reżim nowego dyktatora – Hynkela (również granego przez Chaplina), który z pomocą swoich ministrów Garbitscha i Herringa prześladuje wszystkich tomańskich Żydów. Okazuje się jednak, że fryzjer i dyktator są do siebie zaskakująco podobni. Seria przypadków i pomyłek sprawi, że role się odwrócą. Dyktator zostanie aresztowany przez swoich własnych żołnierzy, a fryzjer będzie miał szansę stanąć przed tłumem mieszkańców Tomanii i wygłosić przemówienie wzywające do przyjaźni i pokoju...
1941 Academy Awards – 5 nominacji do Oscara!
Dystrybutor: VIVARTO
|
* GALERIA *
|
|