Dziś jest: 6 grudzień 2023 r.
Szukane wyrażenie:


sprawdź repertuar na dzień:Znajdź projekcje filmu:


SCENA
FILM
GALERIA
EDUKACJA
USŁUGI
O NAS
FOTORELACJE
TERMINARZ IMPREZ
20 TNF
21 TNF
BYŁ SOBIE BLUES...2007
DNI TARNOWA 2006
BYŁ SOBIE BLUES...2006
04.08.06
11.08.06
18.08.06
25.08.06
WARSZTATY GITAROWE
22 TNF
DNI TARNOWA 2008
BYŁ SOBIE BLUES...2008
23 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA
BYŁ SOBIE BLUES... 2009


Tarnowskie
Centrum
Kultury


ul. Rynek 5
33-100 Tarnów
POLAND

tel/fax:+48 14 6 888 888

email: tck@tck.pl

Kino Marzenie
ul. Staszica 4
33 - 100 Tarnów
POLAND

tel/fax:+48 14 6 888 885

email: kino@tck.plBYŁ SOBIE BLUES...2006 / 25.08.06

drukuj
2006-08-14
25.08.06 - ANIKA, THE BLUESMOBILE BAND, LESZEK CICHOŃSKI (źródło: Inf.wł.)
Ostatni piątek sierpnia to zarazem ostatni koncert w ramach Letniego Festiwalu Bluesa "BYŁ SOBIE BLUES", który na dobre zadomowił się na tarnowskim Rynku.

25 sierpnia o godzinie 19.00 koncert rozpocznie jedna z najbardziej uhonorowanych polskich wokalistek z kręgu muzyki bluesowo-folkowej - ANIKA, następnie zagra formacja Tadeusza Pocieszyńskiego - THE BLUESMOBILE BAND, a na finał w tradycyjnym jam session pojawi się m.in. gitarzysta Leszek Cichoński, który przez 2 dni (25 i 26 sierpnia) w TCK poprowadzi warsztaty gitarowe.

Wstęp wolny.ANIKA

Urodziła się w 1973 r. we Wrocławiu.
Dzieciństwo swoje określa jako zwyczajne, z wyjątkiem skrytych skłonności do marzycielstwa, w ciągłym oczekiwaniu na coś niezwykłego.
Dzięki muzykującemu rodzeństwu usłyszała Beatlesów i Erica Claptona. W ślad za tym przyszła fascynacja śpiewem i gitarą brata, na którą wówczas mogła jedynie popatrzeć z daleka.
Swoją pierwszą gitarę akustyczną dostała od rodziców, kiedy była jeszcze w szkole podstawowej.
Z pierwszą gitarą pojawiły się pierwsze próby komponowania prostych i spontanicznych piosenek z banalnymi tekstami. Dopiero lata przypadające na okres szkoły średniej (1989-1994) zapoczątkowały gorączkowe poszukiwania siebie w muzyce. To właśnie wtedy ogromne znaczenie mieli artyści, których muzyka w elementarnej postaci pozwoli przeniknąć w przyszłe solowe projekty Aniki: Bonnie Raitt, Emmylou Harris, Joan Baez, Joni Mitchell, James Taylor, Melissa Etheridge, Aretha Franklin, Koko Taylor, Neil Young, The Beatles, Eric Clapton, B.B. King, Mudy Waters, The Eagles, Tracy Champman i wielu innych.
Rok 1993 - koncertowy debiut Aniki - krótki występ przed wrocławską publicznością klubową (klub "Samo Życie"), za namową gitarzysty Krzysztofa "Wojskowego" Mandziary.
Ballady folkowe jakie zaprezentowała wówczas z towarzyszeniem akustycznej gitary, spotkały się z wielką owacją, co rozwiało wewnętrzne niepokoje i potwierdziło sens kontynuacji muzykowania.
W 1994 roku Anika dała się poznać jako wokalistka śpiewająca typowo rockowy repertuar z towarzyszeniem swojego pierwszego zespołu noszącego nazwę ANIKA.

Zespół powstał z potrzeby wzbogacenia piosenek o nowe aranżacje, ale kontrast jaki uwidocznił się pomiędzy muzykami, zmierzającymi w kierunku muzyki stricte rockowej, a Aniką, uparcie oscylującą wokół folkowych dźwięków, pozwolił przetrwać zespołowi jedynie rok. Z tamtego okresu pozostała w archiwum artystki część nagrań, które według planów miały ukazać się na płycie zespołu. Do realizacji tego projektu nie doszło, i choć zespół został zauważony na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1994 r., Anika wróciła do solowych występów akustycznych, pokazując się na scenie solo z gitarą.

Rok 1995 to rok koncertów. Dzięki menadżerskiej opiece Agencji koncertowej  Anika zagrała wiele autorskich koncertów, przyjętych przez publiczność z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Pojawiło się w tamtym okresie wiele obiecujących propozycji, które m.in. miały pomóc w wydaniu solowej płyty. Niestety - każda z nich okazała się ulotna.
Bezsilność wobec rzeczywistości spowodowała, że Anika zrezygnowała z grania koncertów i zerwała dwuletnią współpracę z Agencją.

W 1999 roku powróciły nowe nadzieje i pomysł nagrania płyty. Wszystko to za sprawą akustycznego koncertu zagranego w Dzierżoniowie oraz spotkania z zespołem Republika i Grzegorzem Ciechowskim. Anika ponownie więc pojawiła się na scenie, grając w duecie z wrocławskim gitarzystą - Markiem Popów.

Ważnym momentem okazała się rozpoczęta na początku roku 2001 współpraca z zespołem BLUES ROCK GUITAR WORKSHOP, którego liderem jest gitarzysta Leszek Cichoński. Współpraca ta zaowocowała wspólnym nagraniem płyty Leszka Cichońskiego, poświęconej Jimiemu Hendrixowi, zatytułowanej "Thanks Jimi", przy udziale Stana Skibby ego - amerykańskiego gitarzysty i wokalisty.
Wspomniana płyta nagrodzona została w ankietach: Gitarowy Top 2001 magazynu "Gitara i Bas" oraz Blues Top 2001 kwartalnika "Twój Blues", jako najlepsza płyta roku.
Według ankiety Blues Top 2001, tytuł gitarzysty roku przypadł Leszkowi Cichońskiemu, a Anika otrzymała największą ilość głosów w kategorii bluesowej wokalistki roku.
Bluesową Damą została wybrana ponownie, zyskując największą ilość głosów w ankiecie Blues Top 2002.
Obok gościnnego udziału w Blues Rock Guitar Workshop, Anika sukcesywnie realizuje własne dzieło. Koncerty grane w duecie ze znakomitym gitarzystą Jerzym Styczyńskim, z którym współpracuje od 2001 roku, są jednym z niewielu spełnionych marzeń i jak sama mówi tajemniczo: "ważną częścią całości".
Dzięki Styczyńskiemu, kompozycje z pogranicza rocka, bluesa, folku i country, a więc umiłowanych od początku przez Anikę gatunków, nabierają niepowtarzalnego kolorytu.

ANIKA w sieciTHE BLUESMOBILE BAND o sobie

To grupa blues-rockowa, obecna na polskiej scenie już od kilku lat, jednak muzycy tej formacji mają nie lada staż i doświadczenie estradowe. Lider kapeli TADEUSZ POCIESZYŃSKI od wielu lat związany jest ze środowiskiem bluesowym a historia zespołu to właściwia historia Jego zabawy z bluesem. Zaczynał w 1983 roku w Dworku Białoprądnickim w kapeli "THE COOKS" . Rok pózniej został z tym zespołem laureatem festiwalu "RAWA BLUES". Od roku 1986 Tadeusz Pocieszyński przewodził krakowskiemu zespołowi "MONKEY BUSINESS" , z którym koncertował z sukcesami po całej Polsce. Po zawieszeniu działalności "Monkey Business" w 2001 roku, Tadeusz Pocieszyński założył nową formację - "BLUESMOBILE BAND". W roku 2002 zespół nagrał album "POJEDYNCZY CZŁOWIEK" . Płyta jest zapisem koncertu w studiu S-5 Radia Kraków. W rankingu Blues Top 2002, pisma"TWÓJ BLUES" w kategorii "Płyta roku" została sklasyfikowana na trzecim miejscu. W tym samym roku grupa wystąpiła na głównej scenie festiwalu."RAWA BLUES" . Muzycy prezentowali swój program również na Festiwalach w KONINIE , OSTROWIE na a także poza granicami Polski we Francji i Niemczech. Oto co mówi lider:
"Gra się nam razem naprawdę bardzo dobrze, więc pomyślałem, że szkoda by było to wszystko, co nas łączy, zaprzepascić. Mam wiele pomysłów, których formuła muzyczna oscyluje wokół bluesa, ale nie tylko. W tych kompozycjach słychać oprócz fascynacji muzyką B.B. Kinga, czy też Muddy Watersa, także to, czego słuchałem przedtem i czego słucham teraz. Łapię się na jakichś hardrockowych riffach (Deep Purple, Led Zeppelin), albo wpadam w balladowe klimaty J.J. Cale lub Erica Claptona. Chodzą mi po głowie także zwykłe piosenki w bluesowym kapeluszu."


Skład zespołu Bluesmobile Band:
Tadeusz Pocieszyński - git, vocal, lider (The Cooks,Monkey Business)
Jacek Chruściński - humor i rutyna (jazzowy Axis, rockowy Seven B i inne )
Artek Malik - wspaniałe rockowe i funkowe pulsacje bębnów (Lombard )
Adam Niedzielin - wirtuozeria i wspaniałe klimaty muzyczne ( Dekiel, Indigo, Kreszendo, Pudelsi )
Maciek Blecharczyk - harmonijkarz. Jego harmonijka dopełnia naszą muzykę rasowymi dźwiękami.
Andrzej Rojek - saksofonista. Zawodowy muzyk, showman(czysty ogień) i świetny kumpel.
Tomek Dominik - mocne rockowe brzmienie bębnów grający wymiennie z Arturem(Pudelsi)
Grzesiek Gryboś - gitarzysta. Z Grześkiem gramy w Bluesmobile Acustic Band.

Oficjalna strona THE BLUESMOBILE BANDLESZEK CICHOŃSKI

jako 12-letni chłopiec biegał po podwórku z małym pudełkiem grając „Dom Wschodzacego słońca” i „Kiedy byłem małym chłopcem”. Skąd mógł przypuszczać, że będzie kiedyś to grał z Tadeuszem Nalepą w stolicy bluesa - Chicago.

- 1976 - pierwszy występ przed publicznościa na balu maturalnym ...
- 1978 - bluesowo-rockowe początki w zespole KOLOKWIUM działającym przy studenckim klubie „Index” we Wrocławiu.
- 1981-1982 - grupa CDN: pierwszy występ na profesjonalnej scenie - na imprezie Rock na wyspie 81, występ na festiwalu w Jarocinie w 1982 roku z wokalistą Pawłem Kukizem
- 1983-1984 - współpraca z grupą OZZY - nagrania dwóch singli, udział w dwóch teledyskach dla Telewizyjnej Listy Przebojów TVP 1.
- 1984 - od występu na festiwalu Rawa Blues związany ze śląskim środowiskiem bluesowym, zasilał formacje: Grupa Bluesowa WO, PAZUR (R.Wojciechowski, A.Ryszka , A.Urny , W.Krakus)
- 1986-1987 - trio BLUE EXPERIENCE (L.Cichoński, W.Krakus, A.Ryszka) - cykl koncertów poświęconym Jimiemu Hendrixowi.
- 1987 - w duetach z A.Wodzińskim, J.Konefałem, S.Wojnarowskim i J.Krzaklewskim (TAKE IT EASY)
- 1988-89 współpraca z Tadeuszem Nalepą - nagrania na albumie To mój blues, występ na festiwalu Rawa Blues 89 i tourne w USA
- 1989-90 duet LUCKY LOL z Włodkiem Krakusem - trasy koncertowe po ówczesnym Związku Radzieckim.
- 1991 - grupa JOINT VENTURE - nagranie kasety LIVE i dwa teledyski dla Muzycznej Jedynki TVP 1.
- 1991 - jako pierwszy w Polsce opracował kurs z kasetą instruktażową dla gitarzystów "Blues-Rock Guitar Workshop" . Ponieważ nikt nie chcial wydać tego materiału, założył własne wydawnictwo "Midi-Max" i sam opublikował ten podręcznik.
- 1992-1996 - namówił na opracowanie podobnych wydawnictw czołowych polskich muzyków (Jerzy Piotrowski, Sławek Wierzcholski, Janusz Konefał, Andrzej Pluszcz i Wojtek Seweryn)
- od 1992 - zainicjował wakacyjną akcję warsztatową "Lato z Bluesem" w Brodnicy i Radkowie. Co roku prowadzi również Warsztaty Bluesowe "Blues nad Bobrem" w Bolesławcu i "Blues Express" w Zakrzewie.
- 1994 - opracował i zarejestrował 12 odcinków telewizyjnego kursu "Blues-Rock Guitar" z udziałem Jerzego Styczynskiego, Grzegorza Skawińskiego i Jana Borysewicza, emitowanego przez TV Edukacyjną TVP1, TV Polonia, wydannego na Kasecie Video
- 1994 - wydawnictwo Cichońskiego Midi-Max zostało nagrodzone Brązowym Medalem na Międzynarodowych Targach Muzycznych "Intermedia" za system edukacyjny łączący podręczniki z prowadzonymi warsztatami.
- 1994 /wrzesień/ - koncert GUITAR WORKSHOP z legendą brytyjskiego bluesa Tonym McPhee na festiwalu Rawa Blues
- 1994 - nagrania na płytę grupy JOINT VENTURE - Kto to wie. Występ na Festiwalu Opolskim.
- 1995 - został uhonorowany przez dziennikarzy muzycznych Programu Trzeciego Polskiego Radia nagrodą im. Marii Jurkowskiej - za popularyzację edukacji muzycznej wśród młodzieży.
- 1995 - rejestracja koncertu "Leszek Cichonski & Friends" w 4-tą rocznice powstania zespołu GUITAR WORKSHOP z udziałem czołówki polskich gitarzystów: Jerzego Styczyńskiego, Grzegorza Skawińskiego, Dariusz Kozakiewicza i bluesmana z Chicago - Carlosa Johnsona. Płyta  zajęła drugie miejsce w kategorii płyt bluesowych w plebiscycie Jazz Forum i ankiety rozgłośni radiowych za 1996 rok
- 1996 - IV trasa koncertowa z gitarzystą Ray Charlesa - Kenny Carrem
- 1996 - nagranie utworów Słodko Gorzki i Duet z Rafałem Olbrychskim do filmu Słodko Gorzki Wł. Pasikowskiego
- 1996 - wydanie Kursu dla gitarzystów - Inside Guitar autorstwa Kenny Carra
- 1997 - zarejestrował dla Telewizji Edukacyjnej pięć 10-cio odcinkowych cykli telewizyjnych: Gitarowe ABC z udziałem Krzysztofa Pełecha, Gitara basowa bez tajemnic z udziałem Wojtka Pilichowskiego i Andrzeja Pluszcza, Harmonijka i Blues z udziałem Sławka Wierzcholskiego, Podstawy gry na perkusji z udziałem Zbigniewa Lewandowskiego, Blues Rock Guitar z udziałem Marka Raduli i Wojtka Seweryna
- 1997-1999 - trasy koncertowe GUITAR WORKSHOP z Carlosem Johnsonem z udziałem m.in. Wojciecha Karolaka, Włodka Krakusa, Kuby Majerczyka, Artura Dutkiewicza. Ważniejsze festiwale: Jesień z Bluesem 98 - Białystok, Noc Bluesowa - Rawa Mazowiecka, Blues Brothers Day 99 - Wrocław, Picknic Bluesowy - Promnice
- 1998 - nagrania na płytę CD Cień Kapelusza grupy PAZUR
- 1999 - z Carlosem Johnsonem w programie MdM...
- 1999 - występ z Wojciechem Karolakiem, Carlosem Johnsonem, Włodkiem Krakusem i Kubą Majerczykiem na Festiwalu Jazz Jammboree 99
- 2000 - trasa koncertowa z Johnem Jaworowiczem, udział w programie MdM
- 2000 - trasa koncertowa z Pistol Petem z Chicago
- 2000 - trasa Tribute to Jimi Hendrix ze Stanem Skibby
- 2000 /wrzesień/ - W trzydziestą rocznice śmierci Jimi Hendrixa zorganizował memoriałowa trasę koncertowa "Tribute to Jimi Hendrix". Do udziału we wspólnych koncertach zaprosił Stana Skibby z Chicago - zwycięzce Hendrix Festival w Memphis 99. W sekcji "Guitar Workshop" zagrali Włodek Krakus i Andrzej Ryszka. Zarejestrowany został materiał na płytę / podczas koncertu w szczecińskim Free Blues Club oraz w garderobie i łazience klubu Alibi" we Wrocławiu/ .
- 2001 /maj/ zaproszenie Aniki do współpracy i udziału w projekcie "Tribute to Jimi Hendrix"
- 2001 /sierpień i wrzesień/ roku grupa Cichońskiego z Aniką zagrała na Międzynarodowych Festiwalach Jazzowych w Kumanovie /Macedonia/ i w Chebie / Czechy/
- 2001 /wrzesień/ - koncert "W hołdzie Hendrixowi" i transmisja "live" ze studia im. Agnieszki Osieckiej programu III Polskiego Radia - zagrali : Stan Skibby, Anika, Włodek Krakus, Marek Kapłon,
- 2001 /październik/ wydanie płyty Leszka Cichońskiego "Thanks Jimi"- a tribute to Jimi Hendrix.
- 2001 /21październik/ X-lecie działalności grupy "Guitar Workshop" i wydawnictwa "Midi Max" w klubie "WZ" we Wrocławiu odbył się koncert jubileuszowy, w którym zagrali: Jurek Styczyński, Maciek Balcar /Dżem/, Anika, Sławek Wierzcholski, Zbigniew Lewandowski, Włodek Krakus, Marek Kapłon, Michał Czwojda , Free Blues Band, Riders, The Krackers Band oraz studenci Cichońskiego : WojtekGarwoliński /ex.PIVO, Kości/ , Oskar Kunicki /Fire Band/. Maciek Mazurek z zespołem.
- 2002 /kwiecień/ W ankiecie magazynu "Twój Blues" płyta "Thanks Jimi" zdobyła trzy nagody /płyta roku, gitarzysta roku - L.Cichoński i wokalistka roku - Anika/.
- 2002 /25 lipca/ w Teatrze Muzycznym w Gdyni Cichoński odebrał dwie statuetki :
za "Thanks Jimi"- najlepszą gitarową płytę rockową i najlepszego gitarzystę w kategorii rock w ankiecie Gitarowy Top 2001 magazynu "Gitara i Bas"
- 2002 /sierpień/ - występ na Festiwalu Przystanek Woodstock. Dziesięciu gitarzystów - studentów Leszkowych warsztatów i oczywiście sam Mistrz zagrali razem słynny hendrixowski temat "Hey Joe".
- 2003 /10 maja/ - na Rynku we Wrocławiu, Wielka Gitarowa Orkiestra pod wodzą Leszka Cichońskiego ustanowiła rekord Guinnessa w zbiorowym graniu przeboju Hendrixa "Hey Joe". Komisja oficjalnie zaliczyła 588 uczestniczących gitarzystów i rekord będzie wpisany do księgi. Wszyscy uczestnicy domagali sie bisu podniesionymi gitarami!
- 2003 "T a k e    i t   J a z z y" to wspólny projekt trzech liderów Leszka Cichońskiego, Wojciecha Karolaka i Tomasza Szukalskiego. Wbrew nazwie muzyka tej formacji nawiązuje bardziej do rhythm & bluesa niż do jazzu, choć w programie są rownież standardy jazzowe w nowych aranżacjach. W sekcji grają Krzysztof Dziedzic- dr i Robert Szewczuga - bass.
- 2003 /listopad/ - trasa koncertowa z John "Broadway" Tucker Band: John "Broadway" Tucker - voc., Leszek Cichoński - guit., Wojciech Karolak - Hammond Organ, David Price - bass, Jim Norris - drums. Zarejestrowany został koncert we Free Blues Club w Szczecinie.
- 2004 /maj/ - na Rynku we Wrocławiu "Thanks Jimi Festival". Leszek Cichoński postawił sobie za cel co roku uczyć rekordzistów nowego utworu z repertuaru Hendrixa. W czasie festiwalu utwór "Hey Joe" zagrało razem 918 gitarzystów, a spora część z nich zagrała też "Little Wing" , a po spontanicznie zorganizowanej próbie również "Wild Thing".
- 2004 - trasa koncertowa w Polsce i Czechach założonej przez Leszka międzynarodowej formacji   VISEGRAD BLUES BAND   z Węgrami: Janosem Solti (Locomotive GT) i Egonem Poka, Zbyszkiem Jakubkiem , Słowackim wokalistą - Peterem Lipą i Ondrejem Konradem z Czech.
- 2005 /21 maj/ - na wrocławskim Rynku "Thanks Jimi Festival". Jednym z haseł imprezy jest ustanowienie rekordu Guinnessa w zbiorowym graniu przeboju Hendrixa "Hey Joe". Komisja oficjalnie zaliczyła 1201 uczestniczących gitarzystów co jest gitarowym rekordem Europy. Dodatkowo wykonanym utworem był "Red House Blues".
- 2005 /maj/ - ukazuje się płyta  "Come Together LIVE" , którą Leszek nagrał z John "Broadway" Tuckerem i Wojciechem Karolakiem. Nagrania dokonano w szczecińskińskim klubie Andrzeja Malcherka "Free Blues Club"

Odwiedź stronę Leszka Cichońskiego

* SPONSORZY *


* GALERIA *


WARSZTATY GITAROWE - prowadzenie Leszek Cichoński

25.08.06 - ANIKA, THE BLUESMOBILE BAND, LESZEK CICHOŃSKI

18.08.06 - "KYKS" SKRZEK & WINDER, BOOGIE BOYS

11.08.06 - DEVIL BLUES, MACIEJ MALEŃCZUK

04.08.06 - ŚCIGANI, WOJTEK KLICH BAND

| SCENA | FILM | GALERIA | EDUKACJA | USŁUGI | O NAS | FOTORELACJE | TERMINARZ IMPREZ | 20 TNF | 21 TNF | BYŁ SOBIE BLUES...2007 | DNI TARNOWA 2006 | BYŁ SOBIE BLUES...2006 | 22 TNF | DNI TARNOWA 2008 | BYŁ SOBIE BLUES...2008 | 23 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA | BYŁ SOBIE BLUES... 2009 |
(©) www.tck.pl 2005. Wszelkie prawa zastrzeżone.