Dziś jest: 25 marzec 2023 r.
Szukane wyrażenie:


sprawdź repertuar na dzień:Znajdź projekcje filmu:


SCENA
FILM
GALERIA
EDUKACJA
USŁUGI
O NAS
FOTORELACJE
TERMINARZ IMPREZ
20 TNF
21 TNF
BYŁ SOBIE BLUES...2007
DNI TARNOWA 2006
BYŁ SOBIE BLUES...2006
04.08.06
11.08.06
18.08.06
25.08.06
WARSZTATY GITAROWE
22 TNF
DNI TARNOWA 2008
BYŁ SOBIE BLUES...2008
23 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA
BYŁ SOBIE BLUES... 2009


Tarnowskie
Centrum
Kultury


ul. Rynek 5
33-100 Tarnów
POLAND

tel/fax:+48 14 6 888 888

email: tck@tck.pl

Kino Marzenie
ul. Staszica 4
33 - 100 Tarnów
POLAND

tel/fax:+48 14 6 888 885

email: kino@tck.plBYŁ SOBIE BLUES...2006 / 18.08.06

drukuj
2006-07-28
18.08.06 - "KYKS" SKRZEK & WINDER, BOOGIE BOYS (źródło: Inf. wł.)
Letniego Festwialu Bluesa "BYŁ SOBIE BLUES..." na tarnowskim Rynku ciąg dalszy!
Tym razem dla sympatyków muzyki bluesowej i rockowej (i nie tylko) przygotowaliśmy prawdziwą muzyczną ucztę!


18 sierpnia sceną zawładną legendarni muzycy, czołowe postaci polskiego bluesa i rocka - wirtuoz harmonijki, wokalista Jan "Kyks" Skrzek i legenda gitary Leszek Winder oraz ciekawa formacja wykonująca boogie woogie na 2 fortepiany(!) i perkusję - BOOGIE BOYS.

Początek koncertu o  godzinie 19.00. Wstęp wolny!


Jan KYKS Skrzek urodzony w 1953 roku w Michałkowicach, w rodzinie o silnych tradycjach muzycznych, początkowo nie myślał o profesjonalnym graniu muzyki. Będąc górnikiem w kopalni "Siemianowice" traktował amatorskie muzykowanie jako formę relaksu po pracy. Pierwszym zespołem, w jakim grał w latach 1973-1976 był jazz-rockowy Rak. Później wszedł w skład formacji bliższych bluesowi: Apogeum  i Nasz Bar.

Na początku lat 80, na zaproszenie starszego brata Józefa, wziął udział w realizacji płyty grupy SBB "Memento z banalnym tryptykiem", jego solowych płyt: "Józefina", "Wojna światów" oraz w ich wspólnych koncertach, m.in. podczas poznańskiego festiwalu Folk-Blues Meeting 1980.
Jako solista otworzył 28 lutego 1982 kilkunastominutową introdukcją na harmonijce IV Dyskotekę-Gigant w katowickim Spodku. Od tego roku został też członkiem zespołu akompaniującego wokalistce Elżbiecie Mielczarek, prezentując w trakcie jej koncertów swój solowy recital.

Rawa Blues to kolejny ważny element artystycznego życiorysu Kyksa. Do roku 1998 był wielokrotnym uczestnikiem finałowych koncertów festiwalu, podczas których występował w programach solowych, czasami w okazjonalnie tworzonych składach, np. w duecie z gitarzystą Jerzym Styczyńskim (DŻEM), w towarzystwie saksofonisty sopranowego i ośmiu wokalistek (!), a ostatnio z towarzyszeniem grupy Bezdomne Psy.

Gościł też m.in. na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, na koncercie Blues Top 85 w Sopocie, Top Blues Feeling 85 w Łodzi, Muzycznym Campingu w Brodnicy, Zaczarowanym Świecie Harmonijki w Poznaniu, i Bluesie nad Piławą w Głowaczewie (najpierw z grupą Bezdomne Psy, a w latach 1991-1992 jako solista).

Koncerty Janka to pełne estradowego luzu widowiska, których największym atutem jest artystyczny autentyzm, silnie nacechowany "śląskim klimatem", co zaskarbiało mu wielką sympatię fanów.

Płytowym debiutem był wydany w roku 1985 "Górnik Blues", dokumentujący koncert artysty w klubie Leśniczówka w Chorzowie. W roku 1986 nagrania Jana Skrzeka wypełniły jedną stronę kasety "Blues po polsku vol. 1", rok później stworzyły materiał na kasetę "Greatest Hits". W 1988, wraz z 6-osobowym chórkiem, muzyk zrealizował drugi longplay "Nikt nie zawróci kijem Wisły".

Albumy: "Kyksówka Blues" (1989) i "Nowy Świat Blues" (1992) utrzymane są w ostrzejszej, blues-rockowej konwencji, a to za sprawą akompaniamentu zespołu Bezdomne Psy.
W ostatnich kilku latach Jan "Kyks" Skrzek koncentruje swą działalność głównie na występach klubowych, od czasu do czasu pojawiając się też przed liczniejszą festiwalową publicznością, jak np. podczas ciechanowskiego Bluesa na Dołku 1994. Wystąpił w pierwszej edycji śląskiej śpiewogry Pozłacany warkocz, także w filmach Janusza Kidawy i Kazimierza Kutza. Ostatnią na razie pozycją w jego dorobku jest koncertowa płyta, nagrana w Leśniczówce "Modlitwa bluesmana w pociągu" (1997), poświęcona pamięci Ryszarda Riedla. Zrealizowana z zespołem Bezdomne Psy oraz Rafałem Rękosiewiczem (keyb) i Bronisławem Dużym (tb) zyskała miano Bluesowego Albumu Roku 1997.

W 2005 roku ukazuje się, nagrany wraz ze Śląską Grupa Bluesową, znakomity album "Bo takie są dziewczyny". Kwintesencja tego co onegdaj nosiło etykietkę "silesian sound" a tak naprawdę jest najprawdziwszym "śląskim bluesem" i to w najlepszym wydaniu!


LESZEK WINDER - gitarzysta i kompozytor, ur. 22.05.1954 w Chorzowie. Debiutował w śląskim blues-rockowym zespole APOGEUM, działającym w latach 1974-1975 [Jan Skrzek (hca, voc);Leszek Winder (g), Jerzy Kawalec (bg) i Michał Giercuszkiewicz (dr)]. Od 1975 do 1984 r. występował w grupie KRZAK, stając się po odejściu Jana Błędowskiego jej liderem i głównym kompozytorem.

U schyłku działalności Krzaka rozpoczął równoległe występy pod szyldem SKIBIŃSKI/WINDER SUPER SESSION, a po śmierci "Skiby" jako WINDER SESSION zapraszając do wspólnych koncertów i nagrań śmietankę polskich instrumentalistów z kręgu rocka i bluesa. W programach tej formacji uczestniczył także zespół DŻEM. WINDER SESSION wystąpiła w 1984 roku na Olsztyńskich Nocach Bluesowych.
W roku 1985 uczestniczył gościnnie w nagraniu płyty "Cegła" DŻEMU, a następnie w rozbudowanym składzie zrealizował "na żywo" w studiu debiutancki album "Blues Forever", dedykując go pamięci Ryszarda „Skiby” Skibińskiego.
W roku 1992 Winder przejmuje budynek Leśniczówki w WPKiW w Chorzowie. Wykonuje remont i prowadzi z powodzeniem jako Dom Pracy Twórczej „Leśniczówka” Realizuje tu szereg koncertów, nagrań, projektów artystycznych.  
W roku 1994 gitarzysta wszedł w skład grupy SKRZEKWINDERGIER, z którą zaprezentował się podczas "Rawy Blues 94". W latach kolejnych wraz z Kawalcem i Giercuszkiewiczem  koncertuje głównie w chorzowskim klubie "Leśniczówka".
W roku 1996 muzycy, zasileni Rafałem Rękosiewiczem (keyb) i Bronisławem Dużym (tb), towarzyszyli na estradzie Janowi Skrzekowi. Efektem występu jest materiał live kolejna wspólna płyta "Kyksa" i Bezdomnych Psów : "Modlitwa bluesmana w pociągu" (1997). Płyta została uznana „Najlepszą płytą bluesową dekady”!
W roku 1999, z okazji jubileuszu 25-lecia powstania, reaktywowała się w oryginalnym składzie grupa APOGEUM.

W roku 2001 reaktywował się w swoim pierwotnym składzie zespół Krzak. Jak przed laty zespół podczas koncertów był odbierany entuzjastycznie.  Śmierć Jerzego „Kawy” Kawalca ostatecznie przerwała działalność zespołu. Jedyny album z tego okresu to „Live in Waltrop” oraz reedycja w cyklu Niepokonani „Krzak Blues Rock Band”.

W roku 2002 Winder zakłada Śląskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców SAT. Jako prezes stowarzyszenia realizuje szereg udanych projektów artystycznych
W roku 2002 powstaje zespół ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA .To artystyczna i osobowa kontynuacja zespołu APOGEUM i BEZDOMNE PSY. Po śmierci Kawalca  początkowo basistą jest gitarzysta Mirosław Rzepa. W tym składzie zespół towarzyszy w lutym 2004 Elżbiecie Mielczarek w pierwszej po 20 latach milczenia trasie koncertowej tej artystki.
Ostatecznie zespół poszerza się o basistę weterana polskiej sceny rockowej Jacka Gazdę. Zespół rozpoczyna prace nad nową płytą Jana „Kyksa” Skrzeka pt. „Śpiewam pieśń dla bluesa” Płyta została wydana w 2005 roku przez Metal Mind Records

W roku 2004 rozpoczyna działalność grupa BŁĘDOWSKI-WINDER BAND. To rozwinięcie myśli artystycznej KRZAK współbrzmienie gitary i skrzypiec z mocną sekcją blues rockową. W sierpniu 2004 roku zespół odbywa swoją pierwszą trasę koncertową. Jesienią 2004 zespół rozpoczyna nagrania płyty "3 Numer". Płyta ukazuje się w marcu 2005
W 2005 roku ukazują się poszerzone wznowienia płyt zespołu Krzak oraz unikatowe nagrania koncertowe z ostatniego okresu działania tej grupy
W 2005 roku w plebiscycie dziennikarzy i fanów Winder został uznany najlepszym gitarzystą w kategorii blues oraz rock. Płyta „3 Numer” została uznana najlepszą płytą gitarową 2005 roku

W roku 1986 Leszek Winder stanął na czele formacji  BEZDOMNE PSY, którą oprócz niego tworzyli JERZY KAWALEC (bg) i MICHAŁ GIERCUSZKIEWICZ (dr). Owocem działalności zespołu był m.in. występ na "Rawie Blues 87", "Bluesie nad Piławą 90", album "Bezdomne Psy" (1986) oraz gościnny akompaniament na solowej płycie JÓZEFA SKRZEKA "Live" (nagrania koncertowe na festiwalu w Jarocinie 1986) i autorskich płytach JANA SKRZEKA : "Kyksówka blues" (1989) i "Nowy Świat blues".
Zespół odbył trasę koncertową  „przygodę życia” przejeżdżając samochodem ze sprzętem i instrumentami ponad 20 tysięcy kilometrów przez ówczesny ZSRR w głąb Azji. Koncertując na stadionach i innych równie dziwnych miejscach.

Więcej o duecie SKRZEK/WINDER
BOOGIE BOYS

Pierwsza  w Polsce formacja fortepianowa grająca muzykę boogie woogie z domieszką czarnego bluesa. Niesamowite brzmienie dwóch fortepianów przenosi słuchaczy w odległe czasy pędzących parowozów i szalonego rytmu amerykańskiej rzeczywistości.


Pianiści: Bartek Szopiński i Michał Cholewiński oraz Szymon Szopiński, który pomimo swojego młodego wieku doskonale wpasowują się w stylistykę boogie czerpiąc tak z dorobku rdzennych bluesmanów jak i polskiej muzyki rozrywkowej.
Zręczne połączenie warsztatu, pasji i charyzmy z nowymi pomysłami na brzmienie starych polskich tematów. Dodajmy muzyki która porusza , bez wyjątku, ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach muzycznych.

Poznali się jesienią 2002 w jednym z poznańskich klubów, gdzie do białego rana jammowali przy starym pianinie. Do tej pory mają za sobą koncert na XI Blues Express Festival, oraz szereg koncertów i festiwali za granicami naszego kraju, grając u boku takich sław boogie jak Christopher Steinbach Frank Mushalle czy Axel Zwingerbrger.
Jako najmłodsi w europejskim gronie boogie-woogie dostali zaproszenie na urodzinowy koncert Vince a Webera, legendy bluesa i boogie, obchodzącego swoje 50-te urodziny co dało początek ich wielkiej europejskiej ekspansji. W samym tylko 2004 roku odwiedzili pięć państw europejskich.

BOOGIE BOYS w sieci* SPONSORZY *


* GALERIA *


WARSZTATY GITAROWE - prowadzenie Leszek Cichoński

25.08.06 - ANIKA, THE BLUESMOBILE BAND, LESZEK CICHOŃSKI

18.08.06 - "KYKS" SKRZEK & WINDER, BOOGIE BOYS

11.08.06 - DEVIL BLUES, MACIEJ MALEŃCZUK

04.08.06 - ŚCIGANI, WOJTEK KLICH BAND

| SCENA | FILM | GALERIA | EDUKACJA | USŁUGI | O NAS | FOTORELACJE | TERMINARZ IMPREZ | 20 TNF | 21 TNF | BYŁ SOBIE BLUES...2007 | DNI TARNOWA 2006 | BYŁ SOBIE BLUES...2006 | 22 TNF | DNI TARNOWA 2008 | BYŁ SOBIE BLUES...2008 | 23 TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA | BYŁ SOBIE BLUES... 2009 |
(©) www.tck.pl 2005. Wszelkie prawa zastrzeżone.